PRACA, MIESZKANIE, ATRAKCJE W ŚWIDNICY

Daj się zaskoczyć temu nowoczesnemu miastu z wielowiekową tradycją kupiecką.

Szukaj pracy wśród setki ofert:

Wyszukaj najlepszych ofert zatrudnienia

Pracownik produkcji

ManpowerGroup

dolnośląskie / Wałbrzych
dzisiaj

Miejsce pracy: Wałbrzych Oferujemy Ci: Stabilne wynagrodzenie: 4300 zł brutto + atrakcyjny system premiowy do 400 zł brutto 300 zł brutto dodatku za nocki Zatrudnienie w oparciu o umowę o pracę tymczasową z możliwością rozwoju i późniejszego zatrudnienia...

Magazynier - branża motoryzacyjna

OPOLTRANS Spółka z o.o.

dolnośląskie / Kąty Wrocławskie
dzisiaj

Opis stanowiska: Przyjmowanie i wydawanie towarów z magazynu Utrzymywanie porządku na magazynie Dbałość o prawidłowy obieg dokumentacji magazynowej Wymagania: Podstawowa znajomość części motoryzacyjnych Umiejętność pracy w zespole, dyspozycyjność,...

Zaopatrzeniowiec / Handlowiec

dzisiaj

Opis stanowiska: Dostarczanie zamówionych towarów do klientów Zapewnienie profesjonalnej obsługi klienta Dbałość o prawidłowy obieg gotówki oraz dokumentów Opieka nad klientami z rejonu – doradztwo, dobór i sprzedaż części oraz innych produktów...

WIĘCEJ OGŁOSZEŃ CZEKA NA CIEBIE!

Codziennie pojawiają się nowe aktualne ogłoszenia od Pracodawców ze Świdnicy i okolic. Przeglądaj wszystkie i znajdź propozycję zatrudnienia najlepszą dla Ciebie.

ZOBACZ WIĘCEJ

Lokalizacja

LOKALIZACJA

Miasto leży w woj. dolnośląskim, na Pogórzu Sudeckim, nad rzeką Bystrzycą.

Ludność w Świdnicy

Ludność

W Świdnicy mieszka ponad 57 tys. osób. Gęstość zaludnienia to 2 650,3 osób/km².

Historia

Historia

Świdnica otrzymała prawa miejskie w 1267 r. To miejscowość z tradycjami kupieckimi.

Gospodarka w Świdnicy

Gospodarka

Rozwijany jest tu przemysł m.in. motoryzacyjny, maszynowy i elektrotechniczny.

Świdnica położenie geograficzne

Lokalizacja Świdnicy w historycznej krainie Dolnego Śląska w dużej mierze decyduje o kierunku rozwoju tego miasta. Od czasów średniowiecza stanowiło ważny ośrodek handlowy, znajdujący się na szlaku kupieckim ciągnącym się z ziem niemieckich w kierunku Rusi. Dziś dogodna lokalizacja przyciąga inwestorów, którzy chętnie otwierają tu przedsiębiorstwa, między innymi w ramach podstrefy specjalnej strefy ekonomicznej. Rozbudowany węzeł komunikacyjny obejmuje m.in. drogi krajową (nr 35 z Wrocławia w stronę granicy z Czechami) i wojewódzkie (nr 382 i 379).

Więcej o mieście

Aktualności Świdnica

Rynek pracy, wydarzenia, ważne sprawy mieszkańców, życie studenckie.
5,2%
bezrobocie w powiecie
3,0 tys.
szukających pracy

RYNEK PRACOWNIKA

Czy trudno znaleźć pracę w Świdnicy? Wiele zależy od kwalifikacji kandydata, ale również jego gotowości do poszerzania kompetencji. Cechą charakterystyczną świdnickiego rynku pracy jest bowiem to, że większość dużych pracodawców to przedsiębiorcy prowadzący różnorodną działalność produkcyjną. W efekcie blisko połowa aktywnych zawodowo świdniczan znajduje zatrudnienie w przemyśle, a także budownictwie. Kto ma największe szanse na zatrudnienie?

PRACA W ŚWIDNICY

Zawody deficytowe i nadwyżkowe w powiecie

Informacji o tym, kogo szukają pracodawcy z regionu, dostarcza doroczne badanie Barometr zawodów. Zgodnie z nim w powiecie świdnickim nie notuje się obecnie nadwyżek, jest natomiast spora grupa profesji deficytowych.

Deficyt pracowników

Betoniarze, zbrojarze, elektrycy, elektromechanicy, elektromonterzy, fizjoterapeuci, masażyści, gospodarze obiektów, portierzy, woźni, dozorcy, kamieniarze, kierowcy samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych, magazynierzy, masarze i przetwórcy ryb, monterzy elektronicy, monterzy maszyn i urządzeń, murarze i tynkarze, operatorzy maszyn do produkcji wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych, operatorzy obrabiarek skrawających, opiekunowie osoby starszej lub niepełnosprawnej, pielęgniarki i położne, pracownicy fizyczni w produkcji i pracach prostych, pracownicy przetwórstwa spożywczego, pracownicy robót wykończeniowych w budownictwie, robotnicy budowlani, spawacze, specjaliści elektroniki, automatyki i robotyki, sprzątaczki i pokojowe, sprzedawcy i kasjerzy.

Zawody w równowadze

Asystenci w edukacji, blacharze i lakiernicy samochodowi, brukarze, ceramicy przemysłowi, cieśle i stolarze budowlani, cukiernicy, dekarze i blacharze budowlani, filolodzy i tłumacze, fryzjerzy, graficy komputerowi, instruktorzy rekreacji i sportu, inżynierowie budownictwa, chemicy, kelnerzy i barmani, kierowcy autobusów i samochodów osobowych, kierownicy budowy, kierownicy sprzedaży, kosmetyczki, krawcy, kucharze, lakiernicy, lekarze, listonosze i kurierzy, monterzy w budownictwie, nauczyciele, operatorzy i mechanicy sprzętu do robót ziemnych, operatorzy maszyn do produkcji i przetwórstwa papieru, operatorzy maszyn do produkcji wyrobów cementowych i kamiennych, operatorzy urządzeń dźwigowo-transportowych, opiekunki dziecięce, pedagodzy, piekarze, ochroniarze, pracownicy służb mundurowych, robotnicy leśni, pracownicy przetwórstwa metali, przedstawiciele handlowi, księgowi, sekretarki i in.

Świdnica: budownictwo i przemysł

zatrudnionych48,4%

Zakłady produkcyjne oraz firmy budowlane dają pracę wielu mieszkańcom Świdnicy. Nic dziwnego – jest to region bardzo dobrze uprzemysłowiony. Przedsiębiorcy inwestujący w Świdnicy mogą korzystać z udogodnień podstrefy Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej „Invest Park”. W jej ramach funkcjonuje już kilkanaście firm, między innymi wytwarzających opakowania dla przemysłu motoryzacyjnego, elektroniczne przyrządy pomiarowe, pasty do zębów, zrobotyzowane stanowiska spawalnicze i in.

ŚWIDNICA – miasto nad Bystrzycą

Do Świdnicy przyciągają nie tylko perspektywy zawodowe. Przede wszystkim jest to miejscowość przyjazna dla mieszkańców, oferująca liczne udogodnienia i atrakcje.Malownicza starówka ze średniowiecznymi zabytkami, bardzo liczne parki i tereny zielone, centra kultury i miejsca dla dzieci – to wszystko sprawia, że warto postawić na Świdnicę.Świdnica to miasto, w którym stawia się na ekologię. W ramach akcji „Mądrze OgrzewaMY” mieszkańcy zachęcani są do wymiany starych pieców i instalacji grzewczych. Prócz prowadzenia kampanii informacyjnej dotyczącej jakości powietrza i jego wpływu na zdrowie, miasto oferuje pomoc w uzyskaniu dotacji ze środków unijnych. Studia w Świdnicy? Czemu nie! W mieście znajdują się trzy uczelnie wyższe, kształcące zarówno na kierunkach społeczno-humanistycznych, jak i technicznych i ekonomicznych.Chętni mogą pobierać naukę również w seminarium duchownym. Młodzież ma do dyspozycji dziewięć szkół średnich.

ŚWIDNICA – CO WARTO ZOBACZYĆ?

Do najważniejszych atrakcji turystycznych miasta należy wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO ewangelicki Kościół Pokoju z XVII w. Jednak zwracających uwagę, unikatowych zabytków jest tu znacznie więcej – między innymi XIX-wieczny gmach Dworca Świdnica Miasto. Piękne, stare kamienice znajdziemy również na świdnickim rynku, przywodzącym na myśl kupiecką historię tego miasta.

Punktem obowiązkowym jest jedyne w Polsce Muzeum Dawnego Kupiectwa. Panoramę miasta z kolei można zobaczyć, wspinając się na Wieżę Ratuszową. W Świdnicy znajduje się też sporo oryginalnych pomników i rzeźb, na przykład słynny „Bolek Myśliciel” czy ławeczka Marii Cunitz, żyjącej tu w XVII w. astronomki.