Chief Accountant

Manpower (Employment agency - certificate number 412) is the world leader in HR with 70 years of tradition. Currently, on behalf of our Client, we are looking for candidates to fill in the vacant position of:

Miejsce pracy: Bielany Wrocławskie | Numer ref.: CHA/051/KTR

Offer:

  • Opportunity for development in a new investment in Bielany Wrocławskie (greenfield)
  • Real impact on the company's future structures and operations
  • Employment contract (starting with a trial period of 3 months)
  • Yearly performance bonus

Requirements:

  • Diploma in accounting or Professional Accounting/Finance Certificates
  • At least 3 years of working experience in manufacturing sector in managerial capacity
  • Proficiency in English for both writing and speaking
  • Excellent communication skills
  • An analytical approach to work
  • High numeracy and sound technical skills
  • Problem-solving skills and initiative
  • Strong attention to detail and an investigative nature

The profile:

  • Experience in setting up of finance department work flow and ERP accounting system for a newly established company
  • Familiar with Local Accounting Standard and local tax regulation
  • Capable of preparing full set accounts of monthly, quarterly and yearly
  • Strong knowledge in cost accounting, ability to generate product and standard costing
  • Experience in setting up SOP of finance department will be added advantage

Tasks:

  • Responsible for leading the accounts team in all accounting and costing matters to ensure timeliness and accurate reporting of the company financial performance
  • Responsible for tatutory filing and audit compliance, as well as internal control compliance
  • Manage customer aging and collection
  • Perform stock count check as per schedule
  • Liaise with auditors, tax consultants, company secretary as well as regulatory bodies in relation to the issues related to accounts, taxation and relevant statutory requirements
  • Assist Senior Management on any ad-hoc assignment from time to time

ZOBACZ NAJNOWSZE OFERTY

Elektryk / Operator kotłów opalanych biomasą oraz gazem

02 Lip 2022

NES Global Talent

dolnośląskie / Jawor

Zakres obowiązków: Odpowiedzialność za utrzymanie ruchu kotłów, Usuwanie bieżących awarii, Prace konserwacyjno-remontowe. Wymagane kompetencje: Wykształcenie średnie lub wyższe o profilu elektrycznym, Doświadczenia w pracy na stanowisku elektryka,...

Ordynator Stacji Dializ

02 Lip 2022

Fresenius

dolnośląskie / Świdnica

Opis stanowiska: opieka lekarska nad pacjentami stacji, kompleksowe zarządzanie ośrodkiem zgodnie ze standardami firmy. Oferujemy: formę zatrudnienia wg preferencji: umowę o pracę lub kontrakt, stabilne warunki zatrudnienia i atrakcyjne wynagrodzenie, pracę w...

Pielęgniarka / Pielęgniarz

02 Lip 2022

Fresenius

Opis stanowiska: prowadzenie zabiegów hemodializy, opieka pielęgniarska nad pacjentami hemodializowanymi oraz dializowanymi otrzewnowo, prowadzenie elektronicznej dokumentacji medycznej. Warto z nami pracować, gdyż: troszczymy się o bezpieczeństwo Twojej pracy...