Zawód wyuczony – czy warto zmienić pracę

Zawód wyuczony – czy warto zmieniać pracę?
7 paź 2019
/
Liczba komentarzy0

Praca po studiach – możliwości

Wiele osób posiadających tytuł licencjata bądź magistra uważa, że dyplom otwiera każde drzwi. Niestety nie zawsze ukończenie uczelni wyższej daje szerokie możliwości. Wybierając kierunek studiów, należy kierować się swoimi predyspozycjami i zainteresowaniami oraz sytuacją na rynku pracy. Zapotrzebowanie na zawody zmienia się. Obecnie ceni się pracowników z wykształceniem technicznym, informatycznym. Nie oznacza to, że humaniści nie mogą liczyć na dobrze płatną pracę dającą satysfakcję.

Niezależnie od wybranego kierunku studiów warto pamiętać o tym, aby cały czas się dokształcać. W przypadku niektórych dziedzin, wiedza zdobyta na uczelni już nie wystarczy, aby pracodawcy zapraszali nas na rozmowy kwalifikacyjne. Dobrym pomysłem na rozwój są: udział w konferencjach organizowanych przez uczelnie, działalność w kołach naukowych, praktyki lub staże. To wszystko sprawia, że absolwenci stają się bardzo atrakcyjnym nabytkiem w każdej firmie.

Bardzo ważna jest także znajomość języków obcych, przy czym sam angielski już nie wystarczy. Dlatego coraz więcej studentów inwestuje pieniądze w dodatkowe kursy językowe.

Zmiana kwalifikacji – inwestycja w siebie

Niestety czasem wybór studiów okazuje się błędny. Dany kierunek nie daje możliwości znalezienia atrakcyjnej posady. W takiej sytuacji część osób podejmuje decyzję o zmianie zawodu. Zanim uda się rozpocząć karierę w nowej branży, należy dokładnie przeanalizować sytuację na giełdzie zatrudnienia. Pozwoli to na rozeznanie, jakie umiejętności są obecnie pożądane przez pracodawców.

Nowe kwalifikacje zawodowe można zdobyć, kończąc między innymi studia podyplomowe. Nauka w takim trybie trwa z reguły od roku do dwóch lat. Zajęcia odbywają się w weekendy. Na zakończenie należy zdać egzamin lub napisać pracę dyplomową. Warto zaznaczyć, że ukończenie takich studiów nie daje kolejnego tytułu magistra.

Zmiana kwalifikacji zawodowych to dobra inwestycja w siebie. Przede wszystkim pojawiają się nowe możliwości rozwoju. Kluczowe jest zbieranie kontaktów np. na spotkaniach branżowych, kongresach, szkoleniach bądź warsztatach.

Obecnie coraz więcej osób decyduje się na zmianę zawodu. Wpływa na to dynamiczna sytuacja na rynku pracy oraz pojawienie się nowych możliwości zdobywania umiejętności i wiedzy. Jeśli zatem ukończone studia nie okazały się dobrym wyborem, to jeszcze nic straconego.

Zostaw komentarz

ZOBACZ NAJNOWSZE OFERTY

Młodszy Asystent / Młodsza Asystentka Diagnostyki Laboratoryjnej

08 maj 2024

Synevo Sp. z o.o.

dolnośląskie / Ząbkowice Śląskie

Opis stanowiska: Wykonywanie analiz i badań laboratoryjnych; Autoryzacja badań; Obsługa aparatury medycznej; Prowadzenie dokumentacji laboratoryjnej. Wymagania: Wykształcenie wyższe kierunkowe; Czynne prawo wykonywania zawodu; Znajomość procedur...

Doradczyni / Doradca Biznesowy

08 maj 2024

Praca.pl Sp. z o.o.

dolnośląskie / Strzelin

Zakres obowiązków: Doradztwo małym i średnim firmom w doborze usług bankowych,, Budowanie relacji z obecnymi klientami i zdobywanie nowych, Świadczenie profesjonalnej obsługi, korzystając z nowych technologii. Realizowanie celów sprzedażowych, Analizowanie...

Młodzszy asystent/asystent

07 maj 2024

Powiatowy Urząd Pracy w Kamiennej Górze

dolnośląskie / Kamienna Góra

Kontrola podmiotów leczniczych, w tym punktów szczepień, nadzór nad dystrybucją i wykonawstwem szczepień, prowadzenie obowiązującwej dokumencji obiektów oraz sprawozdawczości. Wymagania konieczne: Wykształcenie: wyższe (w tym licencjat), medyczne...